Stopień Ochrony IP I Ich Znaczenie Dla Obudów Ekranów Zewnętrznych

Stopień ochrony IP i ich znaczenie dla obudów ekranów zewnętrznych
Obudowa komputera ze stali nierdzewnej ma kluczowe znaczenie dla procesów przetwarzania żywności.

Międzynarodowy system oceny ochrony, często nazywany oceną ochrony przed wnikaniem (klasa IP), jest systemem, który reguluje ochronę zapewnianą przez obudowy. Opisuje i definiuje niejasne warunki, takie jak pyłoszczelność i wodoodporność.

Oceny IP są powszechnie stosowane w całej Europie i są zdefiniowane w międzynarodowej normie IEC 60529 (Międzynarodowa Komisja Elektryczna). Podobne standardy uszczelnienia są stosowane w USA, i znane są pod nazwą National Electrical Manufacturers Association (NEMA).

Klasa IP posiada dwie cyfry. Pierwsza mówi o ochronie przed ciałami stałymi, a druga mówi o ochronie przed cieczami. Pierwsza cyfra jest od 0 do 6. Najniższa liczba oznacza brak ochrony przed ciałami stałymi, a najwyższa oznacza całkowitą ochronę przed pyłem. Liczby pomiędzy oznaczają ochronę przed coraz mniejszymi cząsteczkami.

Pierwsza Cyfra Krótki Opis Definicja
0 Brak ochrony. Brak ochrony.
1 Chroni przed ciałami obcymi o średnicy 50mm i większymi. Przedmiot doświadczenia, kula o średnicy 50mm, nie powinna penetrować wnętrza.1
2 Chroni przed twardymi ciałami obcymi o średnicy 12,5 i większymi. Przedmiot doświadczenia, kula o średnicy 12,5mm, nie powinna penetrować wnętrza.1
3 Chroni przed ciałami obcymi o średnicy 2,5mm i większymi. Przedmiot doświadczenia, kula o średnicy 2,5mm, nie powinna penetrować wnętrza.1
4 Chroni przed twardymi ciałami obcymi o średnicy 1mm i większymi. Przedmiot doświadczenia, kula o średnicy 1mm, nie powinna penetrować wnętrza.1
5 Chroni przed kurzem. Ochrona przed kurzem nie jest kompletna, ale jego przenikliwość do obudowy nie powinna zakłócać działania sprzętu lub pogarszać bezpieczeństwa.
6 Całkowicie chroni przed kurzem. Całkowita ochrona przed wnikaniem kurzu.
1 Całkowita średnica obiektu nie powinna przeniknąć przez obudowę.

Druga cyfra oceny IP oznacza ochronę przed cieczami. Cyfra 0 oznacza brak ochrony, i wzrasta do 8, co oznacza, że obudowa jest wodoszczelna, nawet gdy jest zanurzona.

Druga Cyfra Krótki Opis Definicja
0 Brak ochrony. Brak ochrony.
1 Chroni przed pionowo spadającą wodą. Woda spadająca pionowo nie powinna wywoływać żadnych niepożądanych efektów.
2 Chroni przed pionowo spadającą wodą, jeśli obudowa jest obrócona o 15°. Woda spadająca na obudowę pionowo pod kątem 15° nie powinna wywoływać żadnych niepożądanych efektów.
3 Chroni przed rozpylaniem /mgłą wody. Woda rozpylona/ mgła spadająca na obudowę pionowo pod kątem 60° nie powinna wywoływać żadnych niepożądanych efektów.
4 Chroni przed bryzgami wody. Bryzgi wody padające na obudowę pod dowolnym kątem ze wszystkich stron nie powinny wywoływać żadnych niepożądanych efektów.
5 Chroni przed strumieniami wody. Woda kierowana na obudowę strumieniem z dyszy pod dowolnym kątem nie powinna wywołać żadnych niepożądanych efektów.
6 Chroni przed silnymi strumieniami wody. Woda kierowana na obudowę silnymi strumieniami z dyszy pod dowolnym kątem nie powinna wywołać żadnych niepożądanych efektów.
6 Chroni przed silnymi strumieniami wody. Woda kierowana na obudowę silnymi strumieniami z dyszy pod dowolnym kątem nie powinna wywołać żadnych niepożądanych efektów.
7 Chroni przed efektami chwilowego zanurzenia w wodzie. Woda nie może penetrować urządzenia jeżeli jest ono zanurzone na głębokość 1m z uwzględnieniem wskazanych warunków czasowych i ciśnieniowych.
8 Chroni przed efektami długotrwałego zanurzenia w wodzie. Wnikanie wody w ilościach powodujących szkodliwe skutki nie będzie możliwe, gdy obudowa będzie stale zanurzana w wodzie w warunkach, które zostaną uzgodnione między producentem a użytkownikiem, ale są bardziej dotkliwe niż w przypadku liczby 7.

Jaki stopień IP powinny mieć zewnętrzne obudowy LCD?

Może się wydawać, że zewnętrzne obudowy LCD powinny mieć maksymalny stopień ochrony przed wnikaniem cieczy i ciał stałych. Jednakże, monitory LCD wymagają stałego przepływu powietrza, aby zapobiec przegrzaniu, więc obudowy LCD do zastosowania zewnętrznego nie powinny być całkowicie uszczelnione.

Najwyższe uszczelnienie też nie jest konieczna. Zewnętrzne obudowy Digital Signage muszą stworzyć bezpieczne środowisko pracy, które chroni ekran przed deszczem i wiatrem. Deszcz pada pod niskim ciśnieniem, więc w tych okolicznościach IP56 jest wystarczającą ochroną do większości monitorów i lokalizacji.

Obudowy IP65 są dostępne dla bardziej wymagających środowisk, takich jak stacje benzynowe, miejsca gdzie odbywa się codzienne mycie pod ciśnieniem, statki.

Jednakże, te hermetycznie uszczelnione obudowy ograniczają wybór wewnętrznych opcji kontroli środowiska.

Podsumowując obudowy z uszczelnieniem IP56 są najlepsze do zewnętrznych digital signage i ekranów informacyjnych. Używaj ich do niezawodnej, opłacalnej i zwracającej uwagi reklamy w miejscach publicznych, w tym na głównych ulicach, węzłach komunikacyjnych, atrakcjach turystycznych, restauracjach typu drive thru i wielu innych.

Skontaktuj się z Armagard w celu omówienia zakresu ochrony IP

Skontaktuj się z Armagard w celu uzyskania porady na temat odpowiedniej zewnętrznej obudowy digital signage dla Ciebie.

Zadzwoń +48 22 526 61 49 lub wypełnij formularz kontaktowy, aby poprosić o oddzwonienie.